Την Πέμπτη 26χρονος πρόσφυγας από τη Συρία αυτοπυρπολήθηκε έξω από τις εγκαταστάσεις της υπηρεσίας Ασύλου του Κέντρου Υποδοχής και Ταυτοποίησης της Μόριας, διαμαρτυρόμενος για τον πολύμηνο αποκλεισμό του στη Λέσβο.
Nick Paleologos / SOOC
Σύμφωνα με πληροφορίες του ΑΠΕ – ΜΠΕ, ο 26χρονος πρόσφυγας περιλούστηκε με εύφλεκτο υλικό και αυτοπυρπολήθηκε, διαμαρτυρόμενος για τον πολύμηνο αποκλεισμό του στο νησί.
Στο Νοσοκομείο όπου μεταφέρθηκε μετά τις πρώτες βοήθειες που του παρασχέθηκαν διαπιστώθηκαν εγκαύματα σε διάφορα σημεία του σώματος του και εισήχθη προς νοσηλεία. Η κατάσταση του σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες δεν εμπνέει ανησυχία.