Τέσσερα χρόνια σχεδόν μετά τους σεισμούς στην Κεφαλονιά, οι μαθητές του ΓΕΛ Ληξουρίου περιμένουν ακόμη την πολιτεία να εκπληρώσει τις δεσμεύσεις της, με αποτέλεσμα να αναγκάζονται να φοιτούν σε χώρους ακατάλληλους για εκπαίδευση. Οι μαθητές του «Παραθαλάσσιου» Λυκείου Ληξουρίου δηλώνουν την αγανάκτησή τους σε ένα καθηλωτικό βίντεο, μέσω του οποίου ενημερώνουν για τα προβλήματά τους και καλούν σε υποστήριξη του δίκαιου αιτήματός τους.
«Όλα άρχισαν με τους σεισμούς του 2014, όταν οι ζωές μας πήραν μια αναπάντεχη τροπή. Οι καταστροφές ήταν πολλές και μέσα σε αυτές και το σχολείο μας! Από τότε και στο εξής θα ονομάζαμε σχολείο κάτι κουτιά πεταμένα δίπλα στην αλμύρα. Νομίζαμε ότι θα ήταν για λίγο κι όμως σχεδόν 4 χρόνια αργότερα είμαστε ακόμη εδώ» περιγράφει εύγλωττα η φωνή του μαθητή στο βίντεο, με τους συμμαθητές του να ακολουθούν.
Παρακολουθήστε το βίντεο που γύρισαν οι μαθητές για τα προβλήματά τους: