Στο λιμάνι της Πάτρας κατέπλευσε σήμερα το πρωί το εμπορικό πλοίο που μετέφερε 117 πρόσφυγες και μετανάστες, τους οποίους περισυνέλεξε χθες το απόγευμα από θαλάσσια περιοχή, ανοικτά των Παξών.
Nick Paleologos / SOOC
Οι πρόσφυγες, ανάμεσα στους οποίους δεν υπάρχουν γυναίκες και παιδιά, έχουν μεταφερθεί σε εγκαταστάσεις του Οργανισμού Λιμένος Πατρών, όπου τους δόθηκε φαγητό και νερό. Στους χώρους του λιμανιού υπάρχου γιατροί και εθελοντές του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού, προκειμένου να παράσχουν τις πρώτες βοήθειες σε όσους αντιμετωπίζουν πρόβλημα υγείας.
Όταν ολοκληρωθούν οι τυπικές διαδικασίες που προβλέπονται σε αυτές τις περιπτώσεις, αναμένεται να αποφασισθεί το πού ακριβώς θα μεταφερθούν.
Με πληροφορίες από ΑΠΕ -ΜΠΕ