Στην ανησυχία μάλιστα της Κατερίνας Νοτοπούλου εκφράζοντας εκπαιδευτικούς, γονείς και παιδιά για την επικινδυνότητα για τους μαθητές να πρέπει να απομακρυνθούν από το οικείο σχολικό περιβάλλον και τη γειτονιά τους και να περπατούν καθημερινά έως και δυο χιλιόμετρα σε ένα περιβάλλον με μεγάλο κυκλοφοριακό φόρτο, η κ. Μιχαηλίδου απάντησε ότι το περπάτημα κάνει καλό.
Δόμνα Μιχαηλίδου για τις συγχωνεύσεις σχολείων: «Δεν είναι πρόβλημα τα παιδιά να περπατούν 1,5 χλμ για να πάνε στο σχολείο τους»
Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας λέει ότι είναι καλό και σωστό να περπατάμε όλοι 8 χιλιόμετρα την ημέρα ήταν η απάντηση που έδωσε στην Κατερίνα Νοτοπούλου η Δόμνα Μιχαηλίδου, εμπαίζοντας τους γονείς που αναγκάζονται αυτοί και τα παιδιά τους να διανύουν χιλιόμετρα εξαιτίας της συγχώνευσης σχολείων στη Θεσσαλονίκη.
Nick Paleologos / SOOC
Σε χρειαζόμαστε
Το ThePressProject είναι το μοναδικό μέσο ανεξάρτητης, ερευνητικής και αποκαλυπτικής δημοσιογραφίας που στηρίζεται αποκλειστικά στις μικρο-δωρεές των επισκεπτών του. Πιστεύουμε ότι η πληροφορία πρέπει να είναι διαθέσιμη σε όλους και για αυτό δεν κλειδώνουμε κανένα κομμάτι της ύλης αλλά για να παραχθεί το πρωτογενές υλικό που θα βρείτε εδώ χρειαζόμαστε την υποστήριξή σου. Αν δεν πληρώσουμε εμείς για την ενημέρωσή μας, θα την πληρώσει κάποιος άλλος (και αν δεν είσαι ο Μαρινάκης μάλλον δεν έχεις τα ίδια συμφέροντα). Μάθε πώς
- Κάνε κλικ για να σχολιάσεις
Πολιτική Σχολιασμού