![](https://thepressproject.gr/app/uploads/2020/02/nps069391573473047-1.jpg)
Ο Μάκης Βορίδης αφού επιβεβαίωσε ότι ενημερώθηκε για την παρακολούθησή του από την Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα, στάθηκε στη δήλωση του προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ ο οποίος με ανάρτησή του επεσήμανε ότι ο Μάκης Βορίδης όταν πρόκειται για το μείζον θέμα της παρακολούθησής του μέσω Predator «ο ατρόμητος υπουργός ζαρώνει από φόβο».
Ο υπουργός Επικρατείας ανέφερε ότι «όταν είσαι αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης είναι καλό να έχεις μια αίσθηση των νομικών δεδομένων. Δεν περιμένω ο κ. Κασσελάκης να ξέρει καλά νομικά αλλά θα έχει κανένα άνθρωπο γύρω του που να του λέει καμιά κουβέντα».
Στη συνέχεια ο Μάκης Βορίδης σημείωσε πως εφόσον δεν προσδιορίζεται ο αποστολέας του κακόβουλου λογισμικού «δεν ξέρεις ποιος έχει κάνει την αξιόποινη πράξη».
Παράλληλα, υποστήριξε ότι έχουν γίνει όλες οι ενέργειες, η υπόθεση ερευνάται από την εισαγγελία. Στην ερώτηση γιατί δεν κατέθεσε μήνυση απάντησε ότι η μήνυση θα περιπλέξει τη δικογραφία.