Στην 5η της παρουσία σε τελικό, η εθνική πραγματοποίησε ένα κακό ξεκίνημα. Βρέθηκε να χάνει 9-16 στην πρώτη περίοδο, ωστόσο αυτό δεν κράτησε για πολύ, αφού γρήγορα, η Ελλάδα πήγε με προβάδισμα στ΄ αποδυτήρια (26-23).

Οι Νέοι, προηγήθηκαν με 48-41 στην τρίτη περίοδο και παρά την προσπάθεια που έκαναν οι αντίπαλοι για να φέρουν τα πάνω κάτω, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έφτασε στη μεγάλη νίκη και στην κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου.

Με οδηγό την εξαιρετική άμυνα, ο Κόνιαρης ήταν ο κορυφαίος της ελληνικής ομάδας, καθώς αν και ξεκίνησε με 0/5 σουτ, βρήκε στη συνέχεια ρυθμό και τελείωσε το ματς με 15 πόντους. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Λούντζης με 12 πόντους, ενώ ο Χαραλαμπόπουλος έκανε νταμπλ-νταμπλ με 10 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.